Rekviem a Balaton-felvidéki népi építészetért

balaton.vehir.hu Forrás: mult-kor.hu 2010. 01. 19. 11:03

Krizsán András és Somogyi Győző új könyve egy páratlan személyes történelmet elevenít fel a Balaton-felvidéken élt emberekről, családokról.

Természet és ember évszázados együttélésének harmóniájáról szól Krizsán András és Somogyi Győző A Balaton-felvidék tájba simuló népi építészete című könyve. Krizsán András a helyhez kötődő (organikus) építészet művelője, Pula község főépítészeként évtizedek óta foglalkozik a népi építészet örökségének megőrzésével. Somogyi Győző nemcsak a régi hadizászlók, a nagy huszárkönyv, a magyar királyok és hősök arcképcsarnokának alkotója, hanem egyúttal a Káli-medence gazdálkodója, a vakolatdíszek és a népi építészeti értékek mintakönyvének szerzője is.

A közös kötet a Balaton-felvidékről, a pannon táj esszenciájáról szól. A szerzők szerint a hely szellemét idéző népi építészet arányérzékével, táj iránti alázatával, tévedhetetlen ízlésével csak nyomokban maradt itt meg. S emiatt különösen jól kell sáfárkodnunk e ránkmaradt örökséggel.

Az építész-író és a festőművész közös munkájában szöveg és illusztráció páratlan egysége enged betekintést a népi építészet formakincsébe: A régi parasztházak rusztikus tömege méltóságteljesen ragadja meg a múló időt. Az időtlenség sűrűsödik össze bennük, minden évszakban vagy napszakban, ahogy a különböző fényhatások megszületnek homlokzatukon. Naptelítette könnyű árnyék, lágy fátyolon átszűrődő titokzatos napfény mindenütt. Séta közben feltárul előttünk a kövekbe zárt múlt.

Az értékes természeti adottságok és az élőhelyek sokszinűsége, a szőlőtermesztésre ideális fekvése, az itt élt emberek csendes derűje irányítja a két szerzőt egy hajdan volt kerek világ érztékletes rajzának elkészítésében. A tájba simuló építészet, a borospincék, templomtornyok, kémények, tornácok, gazdasági épületek, vakolathímek, szőlősorok rendje és a táj karaktere a benne élő ember szellemiségével teljesedik ki.

Kultúránk eleven emlékeinek őrzéshez és identitásukban megerősített közösségeink alakításához jelent gyakorlati vezérfonalat e könyv: nem elég merengenünk a kövekbe zárt múlton, tennünk is kell a Balaton-felvidék helyi sajátosságainak, értékeinek fennmaradásáért, a házak lakhatóvá tételéért, a hagyományos életformák újjászületésért, továbbörökítéséért.

A balaton.vehir.hu saját cikkei és fotói: minden jog fenntartva!