140 festmény és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkórus Balatonalmádiban (Képgalériával)
balaton.vehir.hu 2013. 06. 27. 20:54 |
Csütörtökön este nyílt kiállítás Proksza Gyöngyi alkotásaiból a Balaton-parti város Padlás Galériájában, a fantasztikus erdélyi gyermekkórus fellépésével.
A megjelenteket Bati János a Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár igazgatója köszöntötte. Beszédében röviden ismertette Proksza Gyöngyi festőművész életét. A hányatott sorsú alkotó önképző módon fejleszti tudását, erdőmérnöki szakmáját idővel teljesen abbahagyta. Az alkotó vázlatot nem készít, nem ragaszkodik egyetlen stílushoz. lelkében gyűjti össze az élményeket, azokat felidézve alkot. Az ország legkülönbözőbb helyein eddig több mint hatvan egyéni kiállítása volt.
Proksza Gyöngyi festőművész és Csaba testvér
Csaba testvér kiemelte, hogy az erdélyi magyarok történelmében különösen nagy jelentőséggel bír Szent László története, hiszen azok közé tartozott, aki tárt karokkal, szeretettel és megbocsátással fogadta be az idegeneket és a legyőzötteket. A kiállító színvilágát isteninek nevezte, ahol minden színnek és formának jelentősége van, amelyekből a szeretet sugárzik.
Hírportálunk képgalériája: ITT
Az est során fellépett a Marosszéki Kodály Gyermekkórus Kodály szerzeményekkel. A Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar magyar gyerekekből alakult 2005-ben, az iskolanővérek zenés missziójának gyümölcseként. A kórus tagjai Szovátáról és a Felső-Nyárádmente hét falujából valók. Az a szándék vezette a kórusvezetőket a nyárádmenti kis falvakba hogy a muzsika, a kóruséneklés segítségével éltető és élni segítő közösségeket hozzanak létre, hogy lehetőséget teremtsenek, reményt ébresszenek, hogy segítsék a szülőföldön maradást a székelyföldi gyerekek, fiatalok számára. A gyerekek lelkesedése és kitartása eredményeképpen született meg egy iskolarendszeren kívüli komplex zenei műhely - „Tündérkert Iskola”, amely a Kodály-módszer segítségével ma már 250 gyermeknek (8-19 éves korú) ad lehetőséget az aktív muzsikálásra, a zenei anyanyelv megőrzésére. A kóruséneklés mellett fontos a magyar kultúra egyéb területeiben való elmélyülés: magyar irodalom, történelem, néprajz, Kárpát-medence földrajza, néptánc. A képzés intenzív műveltségi táborok, utazások alkalmával valósul meg. A Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar repertoárjában a hagyományos magyar folklór és feldolgozásai mellett középkori, reneszánsz, barokk, klasszikus, romantikus kórusművek, 20-21. századi – főként magyar – szerzők művei szerepelnek. Kórusvezetők: Czakó Gabriella és Nagy Éva Vera, iskolanővérek.
Furulyán játszott a festőművész két unokája: Palánka Tünde Orsi és Palánka Anna Dóri.
Az est végén Proksza Gyöngyi festőművész átadta Böjte testvérnek Szent László című festményét.
Megosztás
A rovat további cikkei
- Így vigyázhatunk szeretteinkre az új Korona-vírus járvány idején
- Múltidéző: Balatonalmádi-Budatava strand
- Balatonalmádi Rendőrkapitányság vezetőjének kinevezése
- Ripityára tört az Exatlon bajnok szörfje - Szerencsétlenségek sorozata sújtja Bors Máté olimpiai felkészülését
- Duplázott mindkét sofőr, a balatonalmádi rendőrök elfogták őket
- Teleki Gergő zongoraművész: "Meg sem állunk a Grammy díjig! De addig még nagyon sokat kell dolgozni!"
- Kocsis Máté: "Pert indítok Pikó András ellen a valótlan állításai miatt"
- Mikulás Balatonalmádiban
- Kábítószer-kereskedőket fogtak el a rendőrök Balatonalmádiban
- Balatonalmádiban segíti az ügyintézést a kormányablakbusz