Méder Áron, aki egyedül hajózta körbe a Földet

balaton.vehir.hu 2009. 11. 27. 22:25

A három évig tartó utazása során negyven országot érintett, a Fidzsi-szigeteken több mint fél évet töltött el.

A Hoffer söröző tulajdonosa Wolf Gábor köszöntötte a közönségtalálkozó résztvevőit az immáron VI. Nemzetépítő Beszélgetések sorozatban. Az est vendége Méder Áron volt, aki Carina 19 nevű vitorlás hajójával, földkörüli útja során negyven országban járt. A vitorlás választotta őt – fogalmazott Méder Áron, amikor legelőször megpillantotta az alig hat méter hosszú hajót. A harminc évvel ezelőtt Svájcban gyártott vitorlást nagypapájának udvarán, két év alatt újították fel Almádiban.

Rengeteg szállal kötődik a Balatonhoz, itt tanulta meg tisztelni a vizet, sajátította el a vitorlázás tavi fortélyát a jelenleg 30 éves fiatalember. Az indulás előtt, törékeny hajóját a gazdagréti László atya áldotta meg. Szponzorok, felhajtás nélkül vágott neki a gondosan, előre megtervezett 35 ezer kilométeres távnak. Szerénysége, alázata, hihetetlen alkalmazkodó képessége tette alkalmassá, hogy elviselje az egyedüllétet, kibírja a megpróbáltatásokat.

Szakállal az óceánon, Méder Áron felvétele

Hajóján mindössze háromszáz liter ivóvizet tehetett fel egyszerre, útközben a legtöbbször a tengereken, óceánokon horgászott. Az így kifogott halakat megpucolás után besózta, szárította, elmondása szerint ízletes és nagyon egészséges táplálékhoz jutott. Az Atlanti óceánt 39 nap alatt szelte át. Barbadoson, amikor megtudták, hogy magyar ember érkezett a törékeny hajóval a kikötőbe egyből Puskást és a magyar focit emlegették. Útközben találkozott a Protor hajó legénységével, Szabó Gézáékkal.

Szakál nélkül

Az eredetileg villamos mérnökként dolgozó Méder Áron, szabadnak született, önként vállalta ezt a minden szempontból embert próbáló földkörüli utat. Miközben egymás után vetíti az útközben készített fotókat, amelyek a világ különböző gyönyörű tájain készültek, meséli, hogy megtanult a helyiek nyelvén pár tucat szót, mindig az éppen aktuális kulturális körülményhez próbált alkalmazkodni. Szerinte a szigeteken élő emberek rendkívül barátságosak, a legtöbb helyet még nem tette tönkre a civilizáció. Számtalan helyen megfordult. Ausztrália északi részén megismertették az egyik leghíresebb krokodil vadásszal, aki történetesen szintén magyar származású.

A felújított Carina 19-es

A Fidzsi-szigeteken érezte magát a legjobban, ott több mint fél évet töltött el, dolgozott, bejárta a környék szigetvilágát, kijavította Carina sérüléseit. A több mint ötszáz felvétel megtekintését követően, a róla készült, Felvidéken kiadott könyvet dedikálta. Saját könyve a közeljövőben fog megjelenni, amit majd egy izgalmas film is követni fog.

Dedikálás közben

Méder Áron egyelőre hosszabb utat nem tervez, megpróbál a civil életben újra elhelyezkedni. Aki szeretné még jobban megismerni az embert, és azt a mérhetetlen kitartást és alázatot, ami képessé tette erre a nem mindennapi teljesítményre, az mindenképpen keresse fel a www.meder.hu internetes honlapot, ahol nem csak a kronológiai hajónapló olvasható, hanem több mint nyolcezer szebbnél-szebb fotóban lehet gyönyörködni.

A balaton.vehir.hu saját cikkei és fotói: minden jog fenntartva!