Európa legbiztonságosabb lőporgyára lesz a balatonfűzfői

balaton.vehir.hu 2016. 01. 12. 17:24

Hírportálunk kérdéseire Balatonfűzfőn a MIL-EXIM Kft. tulajdonosa Csala József válaszolt, aki cégén keresztül számos hazai és külföldi hadiipari fejlesztésben vesz részt.

Az utóbbi napokban különböző híreket lehetett olvasni a márciusban induló lőporgyárral kapcsolatban, mi is valójában az igazság, a tények?

-Először is tisztázzuk, Balatonfűzfőn a lőporgyártás 1923-ban indult, nem véletlenül, mert azóta is a technológia szempontjából az ország legbiztonságosabb területéről beszélünk. Ahhoz, hogy Magyarországon újra tudjuk indítani a gyártást és a legszigorúbb európai törvényeknek, követelményeknek meg tudjunk felelni az elmúlt egy év alatt kellett a tíz hektáron elterülő mintegy 42 épületet korszerűsíteni, az összes közműhálózatot földalatti folyosókba kellett elhelyeznünk, 18 db speciális villámhárítót és több, mint félszáz speciális kamerát kellett elhelyeznünk, egészen az 1200 darab robbanás biztos fénycsövekig, hogy csak a legfontosabbakat említsem.

Csala József

Mikortól és milyen technológiával és mit fognak gyártani?

-Terveink szerint ez év tavaszától, márciustól beindítjuk a lőporgyártást, magyar szabadalom alapján, itt azért megjegyezném, hogy hazánkban újra magyar kézben fog működni a lőporgyártás, nem külföldi tulajdonban… A kezdetekben katonai lőporgyártással és úgynevezett REX (sörétes) lőporgyártással majd gyalogsági félhüvelyes-polgári és katonai lőszer és vadászlőszer gyártással is foglalkozunk. Az idei évben 20 tonnát gyártunk havonta, amihez 35-40 betanított munkást veszünk fel. A teljes felfutást úgy két év múlva tervezzük, akkor már legalább száz helybélinek biztosítunk munkát. Akkor az éves termelésünk eléri majd az évi 500-600 tonnát.

Sokat lehetett olvasni arról, hogy veszélyeztetik a helybéliek biztonságát, terrorizmus célpontjává válhat a gyár, elriasztják az idegenforgalmat.

-Mint mérnökember munkatársaimmal kényesen ügyeltünk arra, hogy a legapróbb részletekig megfeleljünk a legszigorúbb európai és hazai követelményeknek, ezért a technológiát „szétterítettük” a még nagyobb biztonság érdekében. Aki egy picit is jártas a lőporgyártásban az tudja, hogy miről beszélek. A termelés megkezdését követően pedig éjjel-nappal fegyveres őrök őrzik a létesítményt. A terrorizmus célpontja pedig egyszerűen nevetséges, mert a pirotechnikai eszközöket gyártók sokkal „erősebb úgynevezett fekete lőport” használnak. Még a II. világháború alatt is a fűzfői gyár tiltott terület volt, soha senki nem támadta meg, nem bombázta, mert lőporra mindig is szükség volt. Az idegenforgalomra semmilyen hatással nem lesz a gyár, hiszen szagtalan, hangtalan a tevékenységünk és mondom még egyszer teljesen biztonságos! Az hogy valakik politikai vagy egyéb tőkét próbálnak kovácsolni a hangulatkeltéssel a világ már csak ilyen.

Marton Béla

Marton Béla polgármester arról adott tájékoztatást, hogy az önkormányzat minden olyan   beruházást támogat, amelyben a környezet és az emberek biztonságban vannak,  érzelmi alapon pedig semmiről sem szabad dönteni. Majd hozzátette, hogy első körben az önkormányzat képviselő tagjai nézhetik meg a gyár területét, majd közösen a Katasztrófavédelemmel és a beruházóval lakossági fórumot tartanak. A létesítmény továbbra is zárva a sajtó munkatársai és fényképezőgépeik előtt.

A beruházásal kapcsolatos további inforfáció a Kft. angol nyelvű honlapján olvasható.

A balaton.vehir.hu saját cikkei és fotói: minden jog fenntartva!