Frissítve: Tihany rejtett kincse: bortrezor a Belső-tónál
balaton.vehir.hu 2012. 07. 22. 17:04 |
Aki felkeresi a félszigetet, mindenképpen látogasson el a Tihanyi Apátság Pincészetéhez, ahol 13-14 fokon tárolják a féltve őrzött borkészletet.
A pincészet 1822-ben épített épülete a Belső tónál található. Helyben 30-40 főleg a Balatoni Borvidékről származó borokat kóstolhatunk meg.
A teljesen egyedi pincészetben falazták el azt az ötezer(!) Somlói, palckozott juhfark bort, amit a következő teljes Napfogyatkozáskor 2081. szeptember 9-én nyitnak meg újra, a tulajdont igazolók, örökösei kaphatják meg az értékes nedűt. A hatalmas fából faragott dombormű az emberi létet mutatja be a születéstől az utolsó útig.
A fafaragás egy létező hordót díszített. Ez a 36 240 literes! ászokhordó a Badacsonyi Pincegazdaság Zrt. elődjének (a Badacsonyvidéki Pincegazdaságnak) 25. éves jubileumára készült még 1974-ben a Fűrész és Hordóipari Vállalatnál és a díszítő faragást Szabó István Kossuth-díjas szobrászművész készítette. A hordó hosszú évekig a vállalat badacsonylábdihegyi pincéjében állt, majd a napfogyatkozáskor kapott új szerepet, mikor az 5000 palack Somlói Juhfark-ot befalazták a pincészetben.
A folyosókon ászok hordókban is tárolják a bort, amelyek egyenként 1600 literesek, a legtöbb 1923-ban készült, a külső dongákon a nemes penész csak úgy mint a falakon a jellemző.
A tihanyi vörösbort úgynevezett barrique hordókban érlelik palackozás előtt, amelyek 225 literesek. Ennek az eljárásnak és a félsziget sajátos mikroklímájának köszönheti egyedi világhírnevét a félszigeten termesztett szőlő és a vörösbor. A föld alatti koplexum legféltettebb "terme" az úgynevezett bortrezor, ahol számos palackozott borkülönlegességet lehet megcsodálni és vásárolni. Az egyik legrégebbi borkülönlegesség az 1957-es Badacsonyi olaszrizling. Vásárlóként mindenképpen vastag pénztárcával érdemes a különlegességek között válogatni.
Képgaléria: klikk
A pincészett mellett mindenképpen érdemes felsétálni a dombon található szőlőültetvényig, hiszen páratlan panoráma tárul szemünk elé a Belső-tóra és a tihanyi félszigetre. A pincészetet szeptember közepéig lehet felkeresni, hétvégenként, pénteken délután, szombaton és vasárnap pedig 13.00-18.00 óraközött. Páratlan élményben lesz részük a borok tisztelőinek és szerelmeseinek.
Megosztás
A rovat további cikkei
- Sajtóközlemények
- Tihany 2021. évi programtervezete
- Tihany: polgármesteri tájékoztató - videó
- Tihany: Tájékoztatás a 2021-es beruházásokról - videó
- Dr. Bittera Gyula gyógynövénykutató, vegyészmérnök, az első magyar illóolajgyáros, a tihanyi levendula meghonosítója, 1893. február 9-én született
- Alapkőletétel: Kezdetét veszi Tihany új turisztikai fogadóépületének kialakítása a település Főterén
- Közel 700 millió forintos turisztikai fejlesztés alapkövét tették le Tihanyban
- Évértékelés 2020 Tihany - videó
- Ünnepi menetrend a balatoni kompon
- Tihany 2020.