Megújult a tihanyi erdei iskola - sajtóközleménnyel frissítve

balaton.vehir.hu 2010. 03. 09. 18:03

A levendula erdei iskola mintegy 44 millió forint pályázati pénzből újult meg. A létesítmény páratlan szépségű ős-tölgyfás környezetben van.

A hét helyszínes EU Tavaszköszöntő sajtóút második állomására kedden került sor, melyet a KvVM - Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium- Fejlesztési Igazgatóság által menedzselt projektet ismertették az igazgatóság munkatársai.

A helyszínen és az erdei tábor környékét Vers József a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársa mutatta be a sajtó megjelent képviselőienek. A Megvalósított projektet Versné György Edit projektfelelős mutatta be. A diavetítéssel egybekötött előadásában többek között elmondta, hogy az épület gázellátása, a nyílászárók részleges cseréje, saját fúrt ivóvíz kúttal, az épület komfortosítását végezték el. A melléképületre felszerelt nyolc tagból álló napkollektor segítségével állítják elő a melegvizet, az udvaron új padokat, szemléltető eszközöket, a bejárat környékét lekövezték. A hatékonyabb munka érdekében ütésálló távcsöveket, mikroszkópot vásároltak. Mint fogalmazót: " A mi tantermünk a természet itt Tihanyban, meg kell szerettetnünk, el kell fogadtatnunk a gyermekekkel a természetet" - fogalmazott.

A minisztérium PR vezetője Koncsikné Káli Andrea hírportálunk kérdésére válaszolva elmondta, hogy a Fejlesztési Igazgatóság által kezelt Környezet és Energia Operatív Program keretén belül (KEOP) jelenleg több, mint hétszáz projekt rendelkezik már támogatási szerződéssel. A beruházásokat kézzelfogható közelségbe kívánja az Igazgatóság hozni, ezért hét helyszínes tanulmányutat szerveztek újságírók számára. A KEOP 2013-ig tart, a tihanyi erdei iskola is ebből nyert. (Még több fotó a galériában.)

Sajtóközlemény: Hét helyszínt érintő EU Tavaszköszöntő sajtóút második állomása:

Bakonybél és Tihany.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatósága (KvVM FI) kézzelfogható közelségbe szeretné hozni az általa koordinált és menedzselt környezetvédelmi beruházásokat, hogy látható legyen az Európai Unió által nyújtott támogatások és a hazai társfinanszírozás segítségével mekkora mértékű fejlesztések indultak és indulnak el Magyarországon. Ezt a célkitűzést egy tanulmányút keretében valósítja meg a KvVM FI, és biztosítja annak a lehetőségét, hogy a sajtó képviselői személyesen is megismerkedjenek az idáig sikeresen megvalósult környezetvédelmi projektekkel. A büszkeségre okot adó, egyúttal számtalan ember életét pozitívan befolyásoló beruházások most kézzelfogható közelségbe kerülnek a látogatók számára.

A tanulmányút második állomásán erdei iskolákat ismerhettek meg a résztvevők. Először a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben tehettek kirándulást a média képviselői. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság oktatási programja keretében nyújt minősített erdei iskolai szolgáltatást a Bakonybéli Erdőismereti Oktatóbázis és Kismesterségek Házában. A projektgazda tájékoztatása szerint az elnyert támogatás keretében megvalósult erdei iskola fejlesztési pályázat hozzájárul az oktatóközpont infrastrukturális hátterének javításához, az oktatástechnikai eszköztár fejlesztéséhez és így az erdei iskolai szezon meghosszabbításához. A fejlesztési forrásnak köszönhetően nagy ívű építési beruházás zajlott. Ennek egyik legjelentősebb fázisa a fűtési-, és melegvíz ellátási rendszer kialakítása faelgázosító kazán napkollektorok segítségével. Megvalósult továbbá a külső hőszigetelők és nyílászárók cseréje, új szigetelt padlózat kialakítása, energiatakarékos világítási rendszer kiépítése, biztonsági rendszer kialakítása és új kerítés építése. A magas szintű környezeti nevelői munkavégzéshez szükséges eszközállomány a nagymértékű beszerzést követően teljes körűen biztosítottá vált. A minőségi tartalmi munkát BISEL, WET és informatikai képzéseken részt vett oktatók is segítik. Az Oktatóközpont maximum 33 fős csoportokat tud fogadni. Az oktatóbázis, erdei iskolás csoportok, baráti társaságok és kirándulni vágyók ideális szállása. A központban három és öt napos turnusokban minősített erdei iskolai programokat, nyári táborokat, igény szerint pedig terepgyakorlatokat szervez az Igazgatóság.

A tanulmányút második állomásának következő programjaként egy jövőbe mutató oktatási környezettel ismerkedhettek meg az odalátogató újságírók az Európa Diplomás területén.

A Tihany – Sajkodon található Levendula erdei iskola épülete, egy korábban az apátsághoz tartozó gazdasági épület volt. A félsziget 1952-es védetté nyilvánítása óta természetvédelmi őrházként, kutatóházként funkcionált. Az elnyert pályázat keretében számos beruházás valósulhatott meg. A fejlesztés a karsztvíz-bázisra épülő 130 m mélységű kút építésével indult. Kialakították az energiatakarékos 38 kW teljesítményű faelgázosító kazánnal működő, új fűtési-, és melegvíz- ellátási rendszert, amelyhez radiátoros fűtési rendszer csatlakozott. Az Igazgatóság a fűtési rendszer kiépítése mellett az épület déli és keleti oldalát korszerű, megfelelő hőtartó képességű nyílászárókkal látta el. A kutatóházzal szoros egységet képező kiszolgáló épületben akadálymentes mellékhelyiség került kialakításra. Térkő burkolat lerakásával a főépület megközelíthetőségének akadály mentesítése is megvalósult, továbbá az info-kommunikációs akadálymentesítés biztosítására a látássérültek részére dombornyomásos táblákat, térképeket, Braille feliratokat, a hallássérülteknek indukciós hurkokat szereztek be. A megnyert támogatásból az erdei iskola eszközparkja is korszerűsödött. A megfelelő oktatói munkát feladatlapok, természetvédelmi és környezetvédelmi plakátok színesítették, és ugyanebből a célból BISEL, WET és informatikai képzésben részesült két szakoktató.

A fenti két bemutatott fejlesztésen kívül a KvVM Fejlesztési Igazgatóság több mint 700 db további projektet kezel. Az Igazgatóság 208 munkatársának segítségével és mindennapi munkájával érhetőek el azok a kitűzött környezetvédelmi célok, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy egészségesebb, tisztább környezetben élhetünk.

Az uniós környezetvédelmi támogatásokról (2007-2013) röviden

Beruházások nélkül nincs fejlődés, ötletek nélkül nincsenek fejlesztések. Hazánk a fejlesztések megvalósításában nem marad magára, az Európai Unió támogatásaival megvalósulhatnak a régóta esedékes környezetvédelmi beruházások. A megnyíló pályázati lehetőségek révén biztosítható a települések számára, hogy megoldják évek óta húzódó környezetvédelmi problémáikat, amely elérhetővé teszi mindannyiunk álmát: egy egészségesebb, tisztább és biztonságosabb országot. Hazánk környezeti és természeti értékei Európa szerte egyedülállóak, védelmük érdekében már számos jelentős lépést tettünk. Az Unió pénzügyi alapjai közül Magyarország jelentős forrásokat fordíthatott környezetvédelmi és természetvédelmi beruházásokra. Az Új Magyarország fejlesztési Tervben foglalt célok megvalósítására országunk 2007 és 2013 között közel 6000 milliárd forintos támogatást kap. Ebből az összegből a stratégiai jellegű, környezetvédelmi és energetikai beruházásokra 1332 milliárd forint használható fel. Mindezekhez a Környezet és Energia Operatív Program biztosít kereteket. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatósága, mint az uniós környezetvédelmi beruházások koordinálója, a források lehívásában kiemelkedő szerepet elfoglaló intézmény hazánkban. Jelenleg több mint 400 környezet- és természetvédelmi projekt sikeres megvalósulását segíti.

A Fejlesztési Igazgatóság rövid bemutatása

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatósága 2000 óta kezeli és menedzseli az uniós támogatásból megvalósuló környezetvédelmi fejlesztéseket. Tanácsadással, szakértelemmel és kitartással koordinálja a sokszor több száz települést magában foglaló beruházásokat. A szervezet munkatársai, a beruházásokban részt vevők és érintettek rengeteg munkát fektettek abba, hogy a helyi szinten történő fejlesztések konkrét eredményeket jelenthessenek mindenki számára. Így valósulhattak és valósulnak meg folyamatosan a vízminőség javító, hulladékkezelést korszerűsítő, tisztább környezetet eredményező projektek. Az Igazgatóság a környezetvédelmi Phare és Átmeneti Támogatások programokat menedzseli és koordinálja a magyar természetvédelmi és környezetvédelmi LIFE pályázatokat. Strukturális és Kohéziós Alapok Közreműködő szervezeteként támogatást nyújt pályázatok előkészítésében. A 2007-től indult programozási időszakban a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében szintén ellátja a Közreműködő Szervezet feladatait.

A Környezeti és Energia Operatív Program dióhéjban

A környezet értékes, vigyáznunk kell rá, ugyanakkor elősegíteni, hogy környezetünket fenntartható módon fejleszthessük is. A környezetvédelmi beruházásokat biztosító pályázati lehetőségek alapdokumentuma az Új Magyarország Fejlesztési Terv, mely stratégiai szinten fogalmazza meg hazánk társadalmi-gazdasági felzárkózásához szükséges lépéseket. Az elméleti, hosszú távú stratégiai dokumentum a Környezet és Energia Operatív Programban kerül részletes kifejtésre. A program a fő fejlesztési irányvonalakat ún. prioritástengelyként

fogalmazza meg, úgymint: Egészséges tiszta települések ● Vizeink jó kezelése ● Természeti értékeink jó kezelése ● Fenntartható termelési és fogyasztási szokások ösztönzése További információ: www.kvvmfi.hu

A balaton.vehir.hu saját cikkei és fotói: minden jog fenntartva!