Az Endrődi szalon vendége volt: Dallos Szilvia
balaton.vehir.hu Forrás: Csiszár Edit Fotó: Zórád Ferenc 2015. 07. 08. 11:28 |
A forró nyári délutánon szép számmal jöttek az érdeklődők az üveges terembe, ahol derűs, meghitt hangulatú beszélgetés tanúi lehettünk. A vendég ezúttal Dallos Szilvia volt,akit Kovács Piroska faggatott életéről, munkájáról, s mindjárt a bevezetésben „ezerarcúnak” nevezett, hiszen a művésznő nem csak a színészi pályán vált ismertté, hanem író, táncrendező, balettmesternő, tanár is egy személyben.
Alsóörshöz régi és erős szálak kötik, hiszen a kultúrház közelében lévő nyaralójában szívesen tölti idejét.
A gazdag életút főbb állomásai persze nem kerülhettek mind felemlítésre, de a kiragadott emlékek nagyon is szívderítően hatottak a hallgatóságra.
Így a főiskolára való bekerülés emlékei, ahol Benkő Gyula osztályában tanult egyszerre színész és tánc tanszakon, majd a férjével való megismerkedés története a londoni nevezetes 6:3 győzelem napján, mikor is a főiskola nagytermében együtt izgultak a diákok az aranycsapatnak. Későbbi férje s társa az életben Lestár János filmrendező.
Dallos Szilvia (balra) és Kovács Piroska
További fotók az alsoors.hu oldalon
Színházi pályafutása Egerben kezdődött, innen vezetett az út egy színházi szabadnapon a szinkronstúdióba is, ahol közel harminc kollégával találkozott egyazon szerepre pályázva. A második meghallgatáson már csak ketten voltak, végül ő kapta meg a feladatot.A legendás, emlékezetes filmben, a Rocco és fivéreiben Annie Girardot szerepét szinkronizálta. S később még sok más filmben hallhattuk bársonyos, meleg hangját. Bizonyára sokan emlékszünk még a népszerű hosszú sorozatra, a Dallasra, amelyben a Ewing családfő feleségének, Ellienek a szerepében hallhattuk. A mindig nyugodt, bölcs, s minden problémát megoldó anya figurájával aztán gyakran azonosították is az emberek.
Ez a sorozat minden napos munkát jelentett 6 éven keresztül, 1991-ben Dallasba is eljutott ez a szinte családias közösséggé formálódott csapat, s egész otthonosan mozgott a southforki birtokon is, ami akkor már turisztikai látványosságként fogadta a látogatókat.
Pár évtizeddel később a magyar szinkronizálás történetét is feldolgozta, ez Magyar hangja... címmel látott napvilágot.
Több szó esett könyves munkáiról. Hat könyve jelent meg eddig a három gyermekkönyv, Illemberke történetei mellett. Derűs perceket szerzett a hallgatóságnak a Forgatások mosolya c. anekdotakötetből felolvasott részletekkel. Ez a könyv Nemeskürty István ötletéből és másfél éves gyűjtőmunkából született húsz éve a Nap Kiadó gondozásában. A kiadó tulajdonosa és főszerkesztője, Sebestyén Ilona is jelen volt, könyveket is hozott magával.
Régi szokás, hogy a szalon vendége egy apró kis ajándékot kap, ezúttal nem a beszélgetés végén, hanem közben történt ez. A csomagból egy kis cukorkásüveg került elő, s ki is derült az összefüggés hamar. Cukorkásüveg a címe Dallos Szilvia regényének, melynek helyszíne egészen közeli. A Felsőles név valójában Felsőörsöt jelenti, régi-régi emlékek rajzolódnak ki egy család történetéből, a tragédiák ellenére is sok humorral, derűvel átszőve.
Az idei könyvhétre jelent meg Szimat naplója címmel új könyve, mely egyben életrajzi regény is.
"Hogy miképpen jut el Szimat, a németjuhászkutya, a teljes bénaságtól az alsóörsi nyaraló kertjéig, ahol már önfeledten szaladgál?" Megtudhatjuk az aggódó gazdi jegyzeteiből, miközben az élet megannyi emléke is felidéződik.
Végezetül a bableves muri gondolata is előkerül, hiszen Dallos Szilvia minden évben süt egy tortát a Füredről érkező vendégeknek, ez hagyomány már. S búcsúzóul Endrődi Sándor: A jövendő nagyokra c. versét olvasta fel a művésznő.
Kovács Piroska két idézettel összegezte az estét.
"Ha néhány szóban kellene összefoglalnom Dallos Szilvia lényegét, a következő lenne: olyan színész és írástudó, kultúrarajongó magyar értelmiségi ő, aki mindenben a teljességre törekszik. S teszi a harmóniáért, harmóniát árasztva." (Kaiser László: Dallos Szilvia titkai)
"Legfontosabb a belső tartás. Békében kell élni magunkkal. El kell tudni fogadnunk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk. Nyitottan kell élni, de tudni kell a farkasról, hogy farkas, a kígyóról hogy kígyó, a bárányról, hogy bárány. Ez hozzátartozik a belső egyensúlyhoz" (Dallos Szilvia)
A polgármester úr virágcsokorral és a jókívánság szavaival köszöntötte a művésznőt az est végén.
Megosztás
A rovat további cikkei
- Alsóörsi utcamesék 5. - Sebők Soma
- 1848-as forradalom és szabadságharc évfordulóján
- Alsóörs: Telekom kézilabda edzőtáborok - 2021.
- Mandulavirág teljesítménytúra
- Alsóörsi utcamesék: Dr. Iklódy - Szabó János
- Alsóörs: Strand felújítási munkálatok
- Pszichológusi konzultáció
- Alsóörsi utcamesék: Fábián József
- Alsóörs: Rejtélyes farongálás miatt nyomoz a rendőrség
- Rendkívüli hideg várható!